CZ SK

Zpět

Ježek ....než si ho pořídíme....

Přidáno: 25.10.2016 22:01.00 Počet shlédnutí: 4002

25 Říjen 2016

Popularita ježků, jako domácích mazlíčků, neustále stoupá. Označujeme je zkratkou APH, která označuje Afrického trpasličího ježka - African Pygmy Hedgehog. Jsou to z několika druhů ježků vyšlechtění výborní společníci menší velikosti než ježci, které známe u nás z volné přírody. Jsou klidní, nekousaví a snadno se dají ochočit. Nejsou však vhodní pro každého

Ježek ....než si ho pořídíme....

 

Děti si s nimi neužijí tolik zábavy jako třeba s morčetem či králíčkem, ježci jsou přes den schovaní a spí. Není vhodné je ze spánku budit, dětem to nedovolte, pro ježky je to stres a mohou se objevit i zdravotní následky. Ježek je prostě velký spáč a je třeba to respektovat.

 

Ježci se budí k večeru a jsou aktivní v noci. Když se ježek probudí, je dobré mu dopřát každodenní proběhnutí po bytě (raději pod dozorem), každodenní péči, uklizení ubikace a doplnění krmení.

 

Nutno dodat, že spoustě dospělým, kteří jsou celý den v práci vyhovuje, že se ježek budí až večer, tedy v době, když přijdou domů. Přes den ježek svého majitele nijak nepostrádá, na rozdíl od psů, morčat apod, ani nijak nestrádá samotou.

Nicméně je známé, že ježek snadno zapomíná, proto je potřeba se mu věnovat pokud možno každodenně.

 

Pokud takto budete postupovat, Váš ježek se ochočí, zvykne si na hlazení, přenášení a chování. Budete mít výborného parťáka, s kterým je spousta zábavy. Ježci si rádi berou pamlsky z ruky. Dobře poznají, jestli mu pamlsek dává majitel, nebo někdo jiný a podle toho i reagují. Ježek uvítá např. sušené moučné červy či kobylky, druhy pochoutek střídáme, abychom zachovali pestrost a vyváženost.

 

Krmení ježka a jeho správné složení se věnujeme zde.

 

Ježka ubytujeme pěkně samotného, nikdy nedáváme dohromady dva samečky, ani samička a sameček se nedávají dohromady - mimo domu páření.


Nezapomeňte, že pro ježka je nejvhodnější plastový box, ne klec. Box vybereme takový, který má minimálně 70 cm na délku, může být ale klidně větší (90 nebo 120 cm). Čím více bude mít ježek prostoru, tím přece lépe! Umožníte mu více pohybu, což je pro ježky velmi vhodné. 

 

Jak mu box vybavit? Vedle útulného a teplého pelíšku (např. papuče pro hlodavce, dobrá je také termodeka, posloužit může také třeba i Vaše vlněná čepice) je vhodné ježkovi do boxu umístit dřevěný nebo kartonový domek, dělají se i domky ze sena. Do domku se ježci moc rádi schovávají. Rovněž jsou vhodné různé úkryty, ktkeré ježek může využívat (dřevěné mosty, tunely ze sena apod). Pořídit mu můžete jednoduché koupaliště s pískem, což ježek rád využije, baví ho jiný povrch. Bohužel do písku taky rád čůrá, takže ho musíte pravidelně měnit. Ježkům se dávají také kolotoče – pokud se pro něj rozhodnete, volte co největší velikost (28 cm), je to velmi důležité pro zdraví zad a páteře ježka. Nikdy nedávejte jiný kolotoč než s pletivem, aby nedošlo k úrazu nožičky! 

 

Písek umístěte do nějaké těžší misky nebo kočičího či králičího záchůdku, zbytek boxu je dobré vyložit papírovou podestýlkou Asanem nebo Best purem. Tyto druhy jsou považovány pro ježky za nejvhodnější. 

Co se týká velikosti ježka bělobřichého, samičky jsou mírně větší než samečci, v dospělosti mají až 25 cm, samečci cca 18-23 cm. Podle velikosti Vašeho ježka pak vybírejte i výbavu a rozměry boxu. 

 

Doma chovaní ježci jsou v naprosté většině ježci bělobřiší, neboli afričtí trpasličí ježci. Pochází z teplých oblastí a tak také teplota okolního prostředí v bytě, kde ho chováte by se měla pohybovat v rozmezí 20 - 26 °C. Ježci mají rádi teplo, přesto jejich box neumisťujeme přímo k topení, protože se mohou snadno zapařit. 

 

Pár rad týkajících se pořízení si ježka.

 

S koupí ježka by měla souhlasit celá rodina – všichni její členové. Zvažte, zda se ježek bude hodit i ke stávajícím doma chovaným zvířatům. Nemohou ho nijak ohrozit? Nezapomeňte zvážit také to, že s ježkem bělobřichým  si pořizujete domů mazlíčka, který se dožívá v průměru cca 9ti a více let. Poskytnete mu domov a péči po celý jeho život?

Nezapomeňte rovněž, že mít ježka bělobřichého jako domácího mazlíčka znamená i nemalé finanční výdaje po celý jeho život.


 

Pokud se pro ježka rozhodnete, vyberte si varietu, která se Vám nejvíce líbí a pečlivě vyberte chovatele s kvalitním chovem, od kterého si Vašeho vysněného ježka pořídíte.

 

Chovatel obvykle ježkovi na cestu do nového domova přibalí jeho oblíbenou dečku a dále také krmení, na které byl dosud zvyklý a tím mu také velmi usnadní první dny v novém domově. A neposlední řadě Vás také chovatel zcela jistě vybaví množstvím užitečných rad, abyste o svého ježka mohli co nejlépe pečovat.

Nezbývá než popřát hodně úspěchů! 

 

Foto - Záchranná stanice zraněných živočichů v Pátku, http://www.zachranazivocichu.cz/

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení